1st Team Captains Meeting - Freestyle Skiing Vancouver 2010 OWG

From FIS Freestyle wiki

(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
Revision as of 10:16, 27 July 2009 (edit)
Joe (Talk | contribs)
('''Presentation of the Jury & FIS Officials''')
← Previous diff
Revision as of 10:17, 27 July 2009 (edit) (undo)
Joe (Talk | contribs)
('''Program of the Week''')
Next diff →
Line 159: Line 159:
== '''Program of the Week''' == == '''Program of the Week''' ==
-See the schedule here as a PDF file:[[Image:Cypress CAN Event Program FR SE Jan2909.pdf]]+See the schedule here
'''Chairlift Access''' Lift access varies '''Chairlift Access''' Lift access varies
Line 165: Line 165:
'''Training & Competition''' (schedule distributed) '''Training & Competition''' (schedule distributed)
-'''Ceremonies/Entertainment/Awards''' to immediately follow events on all days in the Finish Area.+'''Ceremonies/Entertainment/Awards''' to immediately follow events on all days in the [[Finish Area.]]
== '''Technical Delegate Report''' == == '''Technical Delegate Report''' ==

Revision as of 10:17, 27 July 2009

Contents

Call to Order

Freestyle Skiing FIS link: [1]

Roll Call

AUS Australia

AUT Austria

BLR Belarus

CAN Canada

CHN China

CZE Czech Republic

DAN Danmark

FIN Finland

FRA France

GER Germany

GBR Great Britain

GRE Greece

IRE Ireland

ITA Italy

JAM Jamaica

JPN Japan

LIE Liechtenstein

KAZ Kazakhstan

NZL New Zealand

NOR Norway

POL Poland

ROU Romania

RUS Russia

SLO Slovenia

SPA Spain

SUI Switzerland

SWE Sweden

UKR Ukraine

USA United States of America

Welcome from the VANOC

Presentation of the Organizing Committee

Asst. Chief of Comp Greg Winter (604) 404-0743

Chief of Competition(MO/AE) Rick Schwinghammer CAN

Chief of Competition(SX) Chris Moore CAN

Chief of Course(AE) Brad Suey

Chief of Course(MO) Paul Scwinghammer

Chief of Course(SX) Seb Fremont

Chief of Event Office

Chief of Race Office

FIS Assistant TD Walt Hiltner

FIS Head Judge Martine Kohly

FIS Race Director Joe Fitzgerald

FIS Assistant TD (SX) Jerome Roche

FIS TD (MO / AE / SX) Jeff Lange

Grooming Crew

Grooming Crew (SX)

Secretariat Janet Gates

Sport Event Office

Sport Manager Eric Fremont

Volunteer Coordinator/Scheduler Lindsay Watson

Weather Forcaster/CYM1

Venue Operation Manager

PRD Supervisor 1(Media Centre) Bernard Leung (604) 404-0787

Venue General Manager Stuart Aldred (778) 228-6859

Workforce Venue Coordinator 2

Workforce Venue Manager

Assistant Chief of Course

Banner Assist

Venue Management

Chief of In-run (AE) Nico Fontaine

Assitant Chief of In-run (AE) Brett Wood

Race Office on Hill

Assistant Chief of Competition Bruce Robinson (778) 237-3970

Production Team

Chief of Sound

Announcers

TV Liaison/Venue Producer

Presentation of the Jury & FIS Officials

3032/3033 Appointment of Jury (TD, Head Judge, Chief of Competition)

Chief of Competition Moguls and Aerials Rick Schwinghammer CAN

Chief of Competition Ski Cross Chris Moore CAN

FIS Technical Delegate Jeff Lange, USA

FIS AssistantTechnical Delegate Walt Hiltner, AUS

FIS AssistantTechnical Delegate Jermone Roche, FRA

Head Judge Martine Kohly, FRA

FIS Freestyle Coordinator/Race Director Joe Fitzgerald, FIS

Program of the Week

See the schedule here

Chairlift Access Lift access varies

Training & Competition (schedule distributed)

Ceremonies/Entertainment/Awards to immediately follow events on all days in the Finish Area.

Technical Delegate Report

The TD reported that the course have been measured.

FIS Report

New FIS Points List

We hereby inform you that the 4th FIS Freestyle points list 2008/2009 is available on the Internet.

Please download the list from:[2]

Aerial Groups

AE Group 1

UKR 2

FRA 1

SUI 11

AUS 6

BLR 6

CZE 3

GBR 1

RUS 5

Total 35

AE Group 2

CAN 15

USA 7

CHN 11

JPN 3

Total 36


Ski Cross

SX Group 1:

AUT 10

CZE 2

FIN 3

GER 7

JPN 8

LIE 1

POL 5

RUS 8

SLO 2

SUI 13

SWE 6

Total 65

SX Group 2:

AUS 5

CAN 13

DAN 1

FRA 12

GBR 5

IRE 1

ITA 5

JAM 1

NZL 1

SPA 1

URK 1

USA 10

NOR 7

Total 63

World Cup Leaders Bibs

AE

Steve OMISCHL CAN YELLOW

Lydia LASSILA AUS YELLOW

Jacqui COOPER AUS BLUE

MO

Alexandre BILODEAU CAN YELLOW

Hannah KEARNEY USA YELLOW

Aiko UEMURA JPN BLUE

SX

Ophelie DAVID FRA YELLOW

Thomas KRAUS CZE YELLOW

Advisory Committees

Advisory Committee

Ladies Moguls

Men's Moguls

Ladies Aerials

Men's Aerials

Ladies Ski Cross

Men's Ski Cross


Connection Coaches

Ski Cross

Moguls Pekka Lehtikallio, FIN

Aerials

Aerial Shapers, Air Bump Shapers

Moguls Air Bump Shapers Connection Coaches 08-09

Jump Shaper:

Michael Roth (SUI) – 6

Denis Capicik (CAN) – 4

Ji Dong (CHN) – 5

Brian Currutt (USA) – 3

Daniel Murphy (CAN) – 2

Air Bump Shapers

Cypress, CAN

top FIN

Bottom JPN

Forerunners

Moguls:

Aerials:

Ski Cross:

Weather Forecast

Program of the Next Day – 2009

Information from the Organizers

Close of the Meeting/Next Meeting

Agenda Points postponed

To Do List



Freestyle Skiing,

Personal tools